Olympus OM-D E-M1 – дойде ли най-после краят на DSLR камерите?

Pinterest LinkedIn +

Когато беше анонсиран за пръв път през 2008 г., така нареченият Micro Four Thirds или CSC (Compact camera system) формат имаше една основна, ясно декларирана дългосрочна цел – да замени в недалечно бъдеще DSLR (цифрово-огледалните) камери.

Днес, една петилетка по-късно, CSC системите продължават относително мирно да съществуват съвместно на пазара заедно с добрите стари цифрово-огледални фотоапарати, но едва ли е изненада, че една от компаниите, които разработиха и неуморно поддържат през годините CSC стандарта, все още силно вярва в тази цел.

Дотолкова, че последното допълнение в голямото й CSC семейство e призвано да замени последния SLR модел в нейната продуктова палета.

Така че, ако сте фен на Olympus, пригответе се за частичка от новото компактно бъдеще. Защото OM-D E-M1 е всичко друго, но не и поредната компактна играчка със сменяем обектив – това е сериозна камера за сериозни любители на цифровата фотография и професионалисти, които търсят максимална комбинация от удобство, лекота на употреба и скромен размер.

Освен това Olympus не крият, че именно E-M1 е истинският наследник на появилия се през 2011 E-5, за който беше ясно, че ще е последният цифрово-огледален модел на компанията.

С този ход явно Olympus се надяват да убедят дори най-закоравелите SLR потребители в предимствата на компактните системи със сменяем обектив и да им покажат, че ако се престрашат да направят тази малка крачка, те няма да изгубят нищо от гледна точка на качеството на изображенията, креативни възможности и гъвкава функционалност – напротив, ще получат всичко това в тяло със значително по-компактни и удобни размери.

Именно за това Olympus са се постарали наистина сериозно с  OM-D E-M1 и в резултат тази камера е сред най-ярките доказателства за зрелостта на  Micro Four Thirds технологията – продукт събрал най-доброто което тя може да предложи за момента.

Разбира се редно е да започнем с размерите на камерата – при габарити от порядъка на 130 x 94 x 63 мм и тегло 497 грама, Е-М1 определено не е най-малката CSC система, но определено е значително по-компактен и лек от всеки DSLR.
В същото време като възможности и функционалност апарата не отстъпва по нищо на цфрово – огледалните камери.

Модела например разполага с комбинирана система за автофокус (contrast/phase detection) като всяка от тях се активира автоматично в зависимост от обектива с който се използва тялото.  По този начин едновременно се осигурява по-презицен автфокус и съвместимост с обективите от по-старо поколение.

Е-М1 разчита на 16 МP Live MOS сензор, но без low pass филтър, което означава повече детайл и острота на заснетите изображения. В комбинация с подобреният TruPic VII процесор за обработка на изображения за който Olympus твърдят, че е калибриран така, че да постави акцент върху най-дребните детайли и да намали до минимум нивото на привнесен шум, Е-М1 e способен да предложи наистина впечатляващо качество на фотографиите.

Разбира се понеже говорим за компакта система E-M1 не разполага с оптичен визьор, но за сметка на това електронният аналог е с резолюция от  2,360,000 пиксела и 1.48 кратно увеличение. Освен това той предлага и уникална, нова опция – позволява предварителен преглед при снимане на HDR композиции (кадри с висок динамичен диапазон) т.е. показва ви в реално време как би изглеждал финално заснетият кадър.
Електронният визьор разполага още и с технология адаптираща интелигентно яркостта му към осветеността на околността.

E-M1 използва същата механична система за оптично стабилизиране с 5 оси, предлагана и от предшественика му  E-P5, но с малки подобрения в производителността. В резултат (и по данни на Olympus) с Е-М1 може да снимате без проблеми „от ръка“ дори при скорости на затвора от порядъка на 1/8 от секундата!

Подобрения ще откриете и при режима за серийно заснемане – до 6.5 кадъра в секунда при това в RAW формат и при следящ автофокус (до 10 кадъра в секунда при AF без проследяване на обекта).
Както повечето съвременни компактни системи и Е-М1 включва като стандартна екстра вграден модул за безжична връзка.

На гърба на камерата ще откриете същият страхотен LCD дисплей с диагонал 3 инча и подвижно рамо както и при E-P5, но със значително повишена резолюция (103,700,000 пиксела), яркост и контраст.

Единствената относително лоша новина свързана с новия Е-М1 е, че цената му ще бъде адекватна на неговите характеристики – близо 3000 лв (колкото обаче длъжни сме да отбележим струва и цифрово – огледалния Е-5 в момента).



Сподели.