Olympus E-P5 – как един добър фотоапарат може да стане още по-добър?

Pinterest LinkedIn +

През последните няколко години Olympus бавно, но сигурно се връща към старата си слава в средите на най-запалените любители на фотографското изкуство. Още през 2008 г., когато компанията за пръв път представи новата си фамилия PEN камери (едни от първите представители на набиращите все повече фенове безогледални цифрови фотоапарати), стана ясно, че от Olympus са напипали верния път.

Tриумф и повратна точка в развитието на тази нова технология безспорно беше миналогодишният хит Olympus OM-D. Тази година за традиционното обновяване на PEN линията от компанията са решили да се придържат към доброто старо правило, гласящо: "Ако не е счупено, не го поправяй!".

В същото време наследникът на OM-D – PEN E-P5 трудно може да се нарече "копие на велик оригинал". По-скоро с този модел от Olympus са се постарали да запазят всичко добро и атрактивно в OM-D и да го надградят, да го направят още по-полезно и гъвкаво като опция.

Така например E-P5 разчита на същия 16 МР TruePic VI сензор, който използва и OM-D. Новият модел обаче предлага значително по-висока скорост на затвора от 1/8000 от секундата, което, в комбинация с най-ниската степен на светлочувствителност от ISO 100, е сигурна гаранция за фантастични кадри дори при максимално отворена бленда и на ярка дневна светлина.

Любителите на креативната фотография също няма да бъдат разочаровани от E-P5 – специалистите от Olympus допълнително са обогатили и без друго впечатляващата гама от вградени артистични филтри в новата си камера. Сред някои от най-впечатляващите нови опции в това отношение са Cross Process и Dramatic Tone режимите за заснемане. Любителите на ръчния фокус пък (каквито са повечето макро фотографи) ще оценят функцията Focus Peaking, която улеснява значително фокусирането на ръка.

На феновете на дългите експозиции пък (особено в средите на нощните фотографи) ще допаднат функциите Live Time и Live Bulb, които ви дават възможност да наблюдавате в реално време на екрана на апарата протичането на експозицията. Така при много дълги експозиции няма да ви се налага да действате по метода "проба – грешка", а ще знаете точно кога да натиснете спусъка и да затворите затвора.

Полезна опция е и вграденият Wi-Fi модул за безжичен обмен и споделяне на снимки – екстра, която липсваше на предшествениците на E-P5.

От гледна точка дизайна на тялото апаратът запазва очарователното олд скуул излъчване на OM-D в изискана комбинация от сребристо и матово черно, напомнящо на класическите камери от средата на миналия век.

Разбира се, тук говорим за компактна камера от висок клас, така че цената на Olympus E-P5 е очаквано висока, без да е скандална на фона на конкуренти като Sony NEX-7 и Fujifilm X-E1 – около 1400 долара.


Сподели.