Как да ползвате социалните медии, без да се разсейвате

Pinterest LinkedIn +

Прости, но ефективни съвета за това как да извлечете ползите от този феномен!

Социалните медии се превърнаха в основен елемент от живота ни. По данни на Pew Center например, към януари 2014 г. 74 процента от пълнолетните американци използват сайтове, предлагащи социални мрежи.

В подобна тенденция има логика, предвид факта, че платформи като Facebook, Twitter, Instagram и Reddit правят доста лесна комуникацията и организацията на различни неща като връзки, рождени дни, снимки и продукти.

Проблемът обаче идва, когато стане въпрос за това къде преминава границата между активността ни в социалните медии и реалния живот и неговите задължения. Доста компании вече въвеждат ограничения и дори забрани за посещение на сайтове като Facebook на работното място.

В известна степен социалните медии наистина могат да бъдат доста разсейващи и да пречат, колкото и да помагат и забавляват. Много хора постепенно развиват навик да се опитват да следят активността на своите приятели, да не пропускат съобщение или публикация в новините, а всичко това отнема време.

Затова ето ви десет простички, но ефикасни съвета за това как да извлечете максимума от социалните медии, без да се разсейвате.

1. Създайте си стратегия – решете кои мрежи искате да ползвате и защо. Преценете кого искате да следите.

2. Решете как ще измервате присъствието си – помислете над показатели като брой на приятелите, харесвания на страници, прекарано време и т.н.

3. Създайте търсения за ключови думи, свързани с вашите интереси – използвайте Google Alerts, за да получавате съобщения, когато нещо интересно за вас е публикувано или споделено. Може да се присъедините към групи по интереси в LinkedIn или пък да направите ваша собствена.

4. Събирайте идеи за съдържание от хора с подобни интереси или развиващи се в подобен бизнес или кариера, за да се ориентирате в тенденциите, вместо да губите време.

5. Управлявайте съдържанието – не се увличайте в това, което публикувате, а заложете на качеството за сметка на количеството. Албум със стотици снимки от едно кратко събитие отнема доста време, за да бъде качен, а и може да подразни много хора. Не се притеснявайте да използвате отново старо съдържание, стига то да е подходящо адаптирано за нови условия.



6. Активирайте опция за директно известяване по имейла за нови събития, така че да може да отговорите веднага, а в същото време да не ви се налага да следите профилите си постоянно.

7. Използвайте инструментите, които всяка социална мрежа предлага, както и платформи за управление на социални медии като Tweetdeck и Hootsuite. През тях може да следите по няколко акаунта и най-различен тип съдържание и дейности. Знаете ли например, че има начин да интегрирате вашия Facebook профил в Skype? Ето такива ценни похвати ще ви помогнат да спестите време и усилия.

8. Планирайте дейността си във времето – кога са активни хората, с които искате да общувате, кога имате повече време, което да отделите за освежаване на страницата си. Съобразявайте се с часовите зони.

9. Бъдете дисциплинирани – веднъж изработен, придържайте се към вашия план и следете дали работи. Ако не, внесете промени, защото, каквото и да си мислите, висенето по цял ден във Facebook не е нормално и далеч не е продуктивно.

10. Подберете правилните типове социални медии  - не се чувствайте длъжни да имате акаунти навсякъде, само защото нещо е модно. Ello е може би най-актуалната мрежа в момента, но ако не виждате някаква причина да си направите акаунт там точно сега, не го правете. Изберете платформите, където са по-голямата част от вашите приятели или клиенти и партньори, ако става въпрос за бизнес. Фокусирайте се върху комуникацията през тях.

Сподели.