Из пътеписите на един фен: Rock am Ring 2006

Pinterest LinkedIn +

Между 2 и 4 юни в немския град Нюрбургринг се проведе поредното издание на ежегодния музикален фестивал Rock am Ring. Утвърдил се като едно от най-големите събития в Германия, акценти в програмата тази година бяха: Korn, Tool, Deftones, Metallica, Depeche Mode, Nelly Furtado, Alice In Chains и Guns’n’Roses.

Rock am Ring Съществyва като фестивал от 1985 година и въпреки все повече увеличаващият се брой местни фестове в Германия, комерсиалният му уклон продължава не само да го държи на повърхността, но и да го дърпа все по-нагоре. Замислен първоначално като единично събитие Rock am Ring’85 реализира изненадващи печалби и организаторите вземат решение той да прерасне в ежегодно събитие. В годините около падането на Берлинската стена Rock Am Ring е временно преустановен, за да се завърне през 1991 с видимо променена концепция.
 
По традиция фестивалът се провежда на пистата за Формула 1 в Нюрбургринг, с медийното партньорство на MTV. 
 
Тръгваме от Трир малко преди обед, пътуването до Нюрбургринг отнема малко повече от два часа и половина, като до района на фестивала ни извозва специално подготвена извънредна автобусна линия. Огромно впечатление прави организацията на пристигащите. След слизане от автобуса зрителите се разделят в няколко коридора и се подготвят за влязат в къмпинг парка.
 
Невероятно, но факт – може би половин километрова опашка се стопява като че ли за миг, всичко е разпределено перфектно и ето че идва и нашия ред срещу част от билета си да получим красива платнена гривничка, здраво стегната около китката. Това е нашият pass за достъп до къмпинга, арената на сцените и няколкото временни магазинa, разпънали тенти или фургони в района.
 
Самият билет е разделен на три части, първата бива откъсната при поставянето на pass-a на входа, втората ‘загубихме’ на самия вход на къмпинга. А тъй като предвидливите немци са пристигнали дори с дни по-рано, на нас ни се налага да се настаним в най отдалечения къмпинг сектор. Учтива девойка от секюритито ни проверява билетите и срещу още малко труд и техника вече си имаме комплект от три найлонови сака за разделно съхраняване на отпадъците (стъкло, органични отпадъци и пластмаса), тук научавам че 5 евро от общата цена на билета (130 евро) са предвидени като такса смет.
 
Младото момиче ни обяснява, че на тръгване от фестивала срещу торбите с боклук ще си получим петте евро. Това бе и първият ми сблъсък с една утвърдена система в Германия  – всичко струва с определена сума повече, за да се стимулира купувача да връща опаковките и отпадъците си срещу тази такса (pfand).
 
И така, след като сме успели да разпънем бутафорната си на фона на околните каравани и походни замъци палатка, да се запознаем с малка  група финландци и да пропуснем откриващите банди – Stone Sour и Bloodsimple, най-накрая се упътваме към централната сцена.
 
Rock am Ring е разделен на 3 сцени, които са на максимум 5 минути път една от друга. Най-голяма, очевидно е централната сцена, следвана от Suzuki Altern Stage и по-малката клубна сцена.
 
Карта на комплекса
 
Цялото ‘полесражение’ е обрамчено със стотици малки магазинчета за официален мърчандайз, фургони за фаст-фууд, желаещите могат да скочат с бънджи, а за малкото, които са се почувствали незадоволени от концертите през деня, е предвидена специална тента с 24 часов лайн-ъп на популярни немски ди-джеи. Публиката е видимо доволна от всичко, има и не малко, за които днешният концертен ден е приключил рано, но като цяло противообществени прояви липсват, има охрана почти навсякъде, медицински постове се грижат за пострадалите в погото.
 
Ден първи:
 
Първият ден, 2 юни е като цяло с най-комерсилна насоченост.
Освен станалите вече задължителни Korn и Deftones, и подобните им ню-метъл събратя, можеше да се наблюдават и мнозина не-рок изпълнители. За пример бих дал Нели Фуртадо, Дейвид Грей, странните Dresden Dolls както и Jamiraquay. Разпределени по сцените на Rock am Ring свирят Alice In Chains, японците Dir En Grey, DredG… Хедлайнери на главната сцена са Tool. Малко след светлинното им и аудио шоу на сцената се качват преродените Guns’n’Roses. Аксел Роуз и новите му музиканти забавляват публиката до доста късно през нощта и техният концерт се превръща в събитието на първия ден.
 
Ден втори:
 
Събуждаме се със звуците на първите саунд-чекове. На определени места във всички къмпимг-паркове са разположени както походни тоалетни, така и големи резервоари с питейна вода. Крачим сред кал, примесена с празни бутилки от бира. Навсякъде ни посрещат сънени физиономии, забавно е че и най големите главорези на вид, най-чинно си търкат зъбите. В района на къмпинга погромът е невероятен, личи, че купонът е продължил и след края на концертите…
 
Трети юни е общо-взето най-метъл ориентиран. От всяка една от трите сцени се лее тежък китарен рок. От нашумелите нови метъл банди като Trivium, Bullet For My Valentine, Atreyu, през вече добре познатите ни Soulfly, Lacuna Coil, In Flames, Bloodhound Gang, The Darkness… все мейнистрийм групи, някои от които представящи новите си албуми.
 
Всички очакват с нетърпение появата на звездите на деня – Metallica. Джеймс Хетфийлд и компания се качват на сцената малко след 22:40. Събирайки може би най-много пунблика на Rock Am Ring 2006, cвирят всичките си популярни песни и в чест на двадесет годишнината от излизането на “Master Of Puppets” свирят целия албум. Изненадата и очарованието на публиката е огромно. Metallica e и eдинствената група, която прави и няколко биса. 
 
Сцената...
 
Ден трети:

Ден номер три на Rock am Ring, 4 юни, е посветен предимно на немските групи и това се забелязва още от сутринта – от всяка каравана/палатка/лагерен огън се лее немски рок - Die Toten Hosen или Ramstein. Огромна роля играе и предстоящото Световно първенство по футбол. Станалите вече типични футболни химни, в леко немска марш-интерпретация, се въртят навсякъде до втръсване.
 
В същия ден обаче на голямата сцена хедлайнери са Depeche Mode, Placibo и Franz Ferdinand и Kaiser Chiefs – световни групи, половината от които ще имат щастието на чуе и много друга българската публика, освен мен, без да ходи много далеч.
 
В заключени за Rock am Ring -  с реализиран своеобразен рекорд по продажби на билети тази година, актуални групи и желязна организация, според мен може да бъде определен като фестивално събитие номер едно в Германия.  Освен на удоволствието от три дни качествена музика и неописуемата атмосфера на истински музикален фестивал искам да поставя акцент и на перфектния саунд и стройна организация. Всички предварително обявени концерти се състояха в точно определените часове, като закъснения практически нямаше.
 
А по дни и часове програмата на Rock am Ring 2006 беше следната:
 
Автор: Вестимир Марков
Сподели.