Google разказва приказката за Червената шапчица в Doodle, посветен на Братя Грим

Pinterest LinkedIn +

Общо 22 картинки, илюстриращите ключовите моменти от приказката за "Червената шапчица", съставляват Doodle версията на началната страница на Google, посрещаща потребителите на интернет търсачка No.1 в света на 20 декември 2012 г. Поводът за толкова скорошната подмяна на логото на Google (на 18 декември чрез рисуван Doodle бе отбелязана 120-годишнината от премиерата на балета "Лешникотрошачката") е 200-годишнината от първото публикуване на Kinder- und Hausmärchen (Детски и семейни приказки) – първият сборник с народни приказки на немските братя-писатели Якоб и Вилхелм Грим.

Приказката за Червената шапчица, чиято окончателна Гримова версия е публикувана за първи път през 1957 г., е позната в устното народно творчество на редица европейски страни още от Средновековието.

В един от най-кървавите си познати варианти тя е имала сходна развръзка с мита за Тантал : След като влиза в къщата на бабата, вълкът я разкъсва и изяжда, оставяйки само едно парче от нея. Когато Червената шапчица пристига, той, преструвайки се на бабата, я кара да изяде това парче и да пие от виното, което всъщност е кръвта на бабата.

Приказката е публикувана за първи път през 1697 г. в сборник с приказки на Шарл Перо. Разказаният от него вариант също има трагичен край, докато в този на Братя Грим финалът е щастлив – и Червената шапчица, и нейната баба са спасени, след като един ловец разпаря корема на вълка и ги изважда оттам живи и здрави.

Що се отнася до Kinder- und Hausmärchen, в неговия първи том, публикуван през 1812 г., са включени 86 приказки. Още 70 са поместени в том 2, който излиза от печат две години по-късно. Наред с ранната версия на "Червената шапчица" (под името Rotkäppchen) сред първите 86 приказки са класиките "Рапунцел", "Бременските музиканти", "Хензел и Гретел", "Цар Дроздобрад", "Златната гъска", "Пепеляшка" и др.

Първите издания на Kinder- und Hausmärchen са разбунили духовете, тъй като начинът, по който са били поднесени приказките, е бил счетен за крайно неподходящ за детската аудитория. През 1825 г. Братя Грим публикуват своето Kleine Ausgabe (малко издание) на сборника, включващо 50 приказки, адаптирани специално за невръстните читатели. Само тази версия претърпява 10 редакции между 1825 и 1858 г. Година по-късно Вилхелм умира, а след още четири и Якоб.

Използвани от Третия райх за пропагандни цели, днес приказките на Братя Грим са преведени на повече от 100 езика и многократно адаптирани във всякакъв вид сценични и филмови продукции. Сред последните са едни от най-касовите пълнометражни анимационни филми на Disney.

"Лешникотрошачката" от Чайковски с юбилейно представление на сцената на Google>>

Сподели.