Един свят не стига. Затова си има фестивал!

Pinterest LinkedIn +

За втори път фестивалът "Един свят" ще доведе най-интересните документални филми от цял свят в рамките на една седмица в София.

И след като първото му издание показа, че документалното кино може да бъде в пъти по-въздействащо и разтърсващо от игралното, сега организаторите са се заканили не просто да ни шокират, а и да ни вдъхнат вяра.

Какво да очакваме на фестивала научихме от един от организаторите му – Петя Славова.

Преди да видиш разговора ни с нея, можеш да провериш 5-те най-яки филма, които трябва да гледаш на „Един свят“ тази година.

.:В съзнанието на повечето хора документалното кино е скучновата лента с архаични поуки. Но първото издание на вашия фестивал разби на пух и прах тази заблуда. Какво е документалното кино в сегашно време?

Петя Славова: Има нужда от всякакво кино - фантастика, трилъри, екшъни. Един режисьор – Никола Бошнаков, чиито филм показваме, казва: „Игралното кино, ако не е снимано с нужните средства, звучи фалшиво. А документалното кино, ако е добро, няма начин да изглежда фалшиво, въпреки изразните средства. Заиграх се в документалното, защото игралното ми писва. Като му напиша сценария и за какво да го правя. Филмът вече е в главата ми и най-много да го разваля.“.

Та така е и с този фестивал - не ти трябва да гледаш игрален филм за Анна Политковская, щом можеш да гледаш самата нея. Филмите показват историите без грим, без декор - животът такъв, какъвто е.

.:Какви са преобладаващите теми в селекцията тази година?

Петя Славова: Миналата показахме филми с доста нелицеприятни теми - изнасилвания в Конго, военни диктатури...

Този път решихме, че "Един свят" не е само лош. Искахме да покажем и хубавите неща, които се случват в него. Така с Георги Христов решихме да обърнем внимание на най-важното човешко право - правото на всеки да е щастлив и да се опитва да бъде.

.:Какви филми ще гледат гостите на фестивала?

Петя Славова: Тази година имаме много филми, които показват алтернативите - как да се измъкнем от нещата, които ни заобикалят, но не ни харесват. Имаме и много силна българска програма - филми на режисьори-ветерани в документалистиката като Андрей Алтъпармаков и покойния Никола Ковачев, както и на младите Никола Бошнаков и Тамара Пещерска.

Има чудесни музикални филми - Фавела Райзинг например разказва за това какво се случва в задния двор на вечния карнавал в Рио де Жанейро. Както и What about me - филм за двама диджеи от Великобритания, които обикалят света.

Тук са и филмите на госта ни Джаки Комфорти, който стана известен у нас с филма за спасяването на българските евреи.

.:Кога зрителите ще могат да се срещнат с Комфорти?

Петя Славова: Срещата е след прожекцията на филма му в Чешкия център на 25-и ноември.

.:А какво ще видим на паралелните програми?

Петя Славова: Някои от съпътстващите събития започнаха още преди феста. Първото бе откриването на изложбата на Димитър Свиленов - "Паня е в Кома". Картините са подредени в Гаммалерия, а името на колекцията идва от будистко име „паня“, което означава съзнание.

Отново в Гаммалерия ще има интересна среща на 25 ноември. Казва се "Внимание! Храна!" и там ще се хапват интересни ястия - хем вкусни, хем полезни, ще си говорим за тях, защото наистина се тъпчем с всякакви глупости

На следващия ден в Чешки център е концертът на саксофонският квартет Fourcoclor - трима немски музиканти и добре познатия у нас Владимир Кърпаров, който сега живее в Берлин.

На 27-и отново там е партито на Мартин Иванов - Дръм съркъл – едно събитие, което наистина не е за пропускане.

Има и няколко онлайн прожекции, които продължават паралелно програмата ни на нашия сайт bgoneworld.org.

Виж 5-те филма на фестивала "Един свят", които не бива да пропускаш!

Автор: Елена Пенева

Сподели.