Без една може, с една не може - какво трябва да знаеш преди да се татуираш

Pinterest LinkedIn +

Макар и дълго време да се смятаха за "етикет" на престъпниците, безделниците и упадъчните елементи на обществото, татуировките отдавна са се превърнали в мода, ежедневие и нещо съвсем обикновено.

Една кратка разходка през лятото е достатъчна, за да се убеди човек, че почти всеки има по себе си малка или по-голяма рисунка.

За съжаление много хора предприемат това доста сериозно, почти оперативно начинание, без да помислят достатъчно. Заради това често виждаме наистина комични изпълнения по телата на мнозина, които ще се наложи да си ги носят със срам до края на живота си.

Ако оставим настрана колебанията за естетическата страна на нещата, ето какво трябва да знаете преди да си направите татуировка...

1. Огледай се наоколо

В момента, в който решиш да се простиш с чистата кожа, е време да се огледаш за чуждата такава. Намери приятел, който е татуиран, но не с разкривена черна драсканица или “плетеничка”, а сериозен колекционер, който има много и големи “парчета”. Тези хора обикновено могат да ти дадат почти всяка информация, която ти е нужна.

Разгледай техните татуировки, разбери от колко време са и колко време са им ги правили. Ако ти харесват, най-добре е те да те свържат с татуиста, защото със сигурност вече са доста близки и си имат доверие.

2. Избери си татуист

Никога, запомни, наистина никога НЕ ходи при приятели, които уж “могат да рисуват” и “правят татуировки”. С много малки изключения резултатите ще са плачевни и рано или късно ще трябва да идеш в студиото при истинския професионалист. А той, повярвай, никак няма да е доволен, че ще поправя “опитите” на някой друг.

В този случай да ти поискат повече пари, за да поправят или “освежат” цапаницата е вариант за предпочитане пред това да се срамуваш или да отидеш на операция за премахване.
Тук е моментът да кажем, че татуировките все още не могат да се заличават ефективно и безболезнено и на тяхно място в най-добрия случай остават грозни белези.

3 Измисли си татуировка

Няма да е лошо много сериозно да помислиш какво искаш да си татуираш. Магията на рисунките по кожата е, че те стоят за цял живот, носейки послание към околните. Помисли какво искаш да изразиш с татуировката си и дали си готов да стоиш зад него до края на дните си.

Разбира се има и много татуировки, които са просто украшение, но напоследък все по-модерни са надписите по тялото, с които е добре да се внимава, защото се покриват много трудно.

4 Срещни татуиста

След като си открил “майстора”, който задължително трябва да е професионалист и задължително трябва да работи в студио и си си записал час, за твое добро ще е да знаеш още няколко важни неща. Основното и най-важно е да не дразниш тауистите.

Те са малко по-различен тип хора, които живеят по собствени правила, хора, които всеки ден проливат кръвта на клиентите си...

Да, кръв има и ако не я понасяш, се драскай с черен маркер, или ползвай лепенка от дъвка.  Опитай се да не се месиш в работата на тату артистите и им гласувай доверие – те правят това всеки ден и целта им не е да те измъчват, а да те разкрасят.

5 Татуирай се

Въпреки че мненията са противоречиви, доста често татуирането е болезнено, затова помисли за мястото.

Някога хората се притесняваха дали ще се вижда от дрехите, но вече това е отживелица, защото днес всичко трябва да се вижда.

Ако под мястото за рисунката кожата е мека, или има кости, приготви се да стискаш зъби.

Ако искаш голяма татуировка, или така наречените “ръкави”, приготви се да ходиш доста пъти и да платиш повече пари.

Помни, че на един сеанс не можеш да се татуираш безкрайно, защото кожата има капацитет на поглъщане на боите и са възможни алергични реакции.

Освен това боята, веднъж попаднала в лимфната система, никога не се маха от там.

Тези, които са наклепани от глава до пети по филмите, телевизията и списанията, са ходили в студиото много пъти и са платили и страдали много.

6 Пази рисунката си

И накрая, разбира се, най-важното: когато татуировката е готова, задължително трябва да разбереш как да я пазиш.

Изработката й е само половината от цялата работа и след като излезеш от студиото, всичко зависи единствено от теб.

Няколкото дни, в които ще трябва да я пазиш докато зарасне, са най-важните в нейния “живот”.

Слушай единствено татуиста, никога не обръщай внимание на приятели и случайни “разбирачи” по баровете.

Все още не е открит универсален начин с доказан ефект при зарастването, но едно е сигурно и много важно – никога не трябва да допускаш татуировката да изсъхва и да хваща корички като рана.

Не се притеснявай, ако изглежда “избледняла” или “мътна” или ако се покрие с люспа от мъртва кожа. Татуировката зараства бавно и се “обелва” няколко пъти. Истинският й облик и красота се проявяват обикновено няколко седмици след като е готова...

След това остава само да не я излагаш на слънце и да й се радваш.

И накрая, помни само едно много важно, почти 100-процентово правило: “Без татуировка може, но само с една НИКОГА”.

Автор: Митко Николов

Сподели.