Amazon Echo – бъдещето във вашия дом

Pinterest LinkedIn +

Новият дигитален помощник на компанията вече е в услуга на цялото семейство.

Amazon има нов продукт, който реално няма еквивалент в каталога на която и да била друга технологична компания – джаджа с името Echo, която винаги е свързана с интернет и очаква вашите команди, които вграденият дигитален помощник може да изпълни, давайки информация или извършвайки някакви действия.

Цилиндричното устройство най-лесно може да бъде описано като умна колонка, но това, разбира се, би било доста непълно описание. В нея са вградени 7 микрофона, снабдени със сензор, който може да засече от коя посока идва гласът ви, без значение къде се намирате. Сензорът може да филтрира и излишния шум, включително и висока музика, за да разбере максимално добре исканията ви. Веднъж регистрирани, задачите, които давате, се обработват през облачните сървъри на Amazon, така че с времето асистентът става все по-умел в идентифицирането на исканията и отговарянето на команди.

Echo има говорител, който излъчва звука на 360 градуса и през който може да стриймвате вашата музика, независимо дали това става с Bluetooth връзка от смартфона ви или през вградения плейър, който поддържа Amazon Music Library, Prime Music, TuneIn и iHeartRadio. Джаджата ще ви даде информация за актуални събития и прогнозата за времето, използвайки най-различни източници, като се почне от местните радиостанции и се стигне до големите интернет сайтове.

Ако решите, че искате нещо по-специфично, просто трябва да зададете въпроса си на глас и Echo ще ви отговори с информация, почерпена от интернет източници като Wikipedia. Асистентът може да дава дефиниции на думи и дори да преобразува мерни единици за секунди.



Amazon е подготвила и специално Echo приложение, което работи със собствената операционна система на компанията Fire OS, както и с Android. Ако имате iOS устройство, може да управлявате джаджата през Safari, а ако ползвате персонален компютър – направо през уеб браузъра си. Независимо какъв метод за контрол предпочитате, по този начин може да настройвате уреда, да задавате аларми и напомняния, да изготвяте списъци за пазаруване и др. Отличните възможности за разпознаване на гласови команди пък са плод на труда на компаниите Evi, Ivona и Yap, които Amazon закупи през годините именно за да използва тяхната напреднала технология в областта.

За да внесе известна доза сигурност в използването на Echo и да запази личната информация, уредът ще се активира само при изговарянето на кодова дума. Събраната информация за навиците на домакинството ще бъде анализирана и категоризирана, така че уредът да еволюира с времето и да става все по-полезен. Изобщо в 9-инчовия цилиндър е събран толкова изкуствен интелект, че конкурентни продукти като Siri и Google Now определено могат да си вземат бележка.



"Колкото повече използвате Echo, толкова по-добре той се адаптира към начина ви на говорене, речниковия запас и личните предпочитания", гласи рекламният текст на официалния сайт.

"Всяка голяма технологична компания иска да постави сензори в дома ви", коментира Джеймс Макиви, анализатор във Forrester Research. "Amazon обаче е първата компания, която ще постави устройство, което ви слуша непрекъснато и е готово да изпълни почти всяка ваша команда. Джаджата може да се използва и като музикална колона, но ще постигне истинската си цел едва когато започнете да й задавате въпроси и я научите да опознае ежедневието и навиците ви".



Ако вече се чудите колко ще ви струва, за да пренесете компютъра на бъдещето в хола си, веднага ви съобщаваме, че Amazon ще предложи Echo за 199 долара, но въпреки че сумата не е кой знае каква, поне на този етап, за да може да се поръча, е необходима покана. Такава може да се заяви през сайта на продукта. Със сигурност поне част от причините за тази предпазлива стратегия е желанието на Amazon да избегне провал, подобен на този с първия смартфон на компанията Fire Phone, който бе пуснат през лятото. Затова ограничената премиера на Amazon Echo е отличен начин да се тестват потребителските нагласи. Но този път сякаш шансът за успех е значително по-голям.


Сподели.