17 уникални ню-рок парчета в компилацията Get Mad

Pinterest LinkedIn +

“Алтернативната музика няма да умре!”Това твърдение на световноизвестното списание Rolling Stone не е далеч от истината...Според най-уважаваното рок издание, хората се делят на два вида: такива, които не слушат музика и такива, които слушат нейната “алтернатива”...В този смисъл, компилацията Get Mad е “бегъл” поглед към съвременната сцена за алтернативна и по-твърда музика и нейните водещи представители, които с уникалните си изпълнения вече са доказали мястото си в челните редици на рок класациите.

Банди от ранга на 3 Doors Down, Papa Roach, Godsmack, Soulfly, Sum 41 са само част от селектираните в Get Mad 17 неконтрулируеми, гръмотевични парчета, които наистина могат да подлудят феновете.
Get Mad съдържа есенцията на “алтернативата” и е уникална по рода си компилация, само защото в нея няма поп...и защото в 62 мин. има от всички подстилове, които съставят съвременното лице на ню-рок музиката...
t
Sum 41 [Still Waiting]
“Sum 41” е групата, която направи някои нововъведения в изгряващия поп-пънк стил. Освен с типичното си звучене, момчетата от групата привлякоха доста фенове благодарение на дивашките си изяви и доброто си чувство за хумор. Дерик Уибли (китара, вокал), Дейв Бакш (китара), Коун МакКаслин (бас китара) и барабанистът Стив Джокс се събират от различни външни проекти и се превръщат в главните виновници за нов тип креативност. Всички клипове, които четиримата от Онтарио пуснаха по музикалните канали, бяха същински “хуморески”… А последният им албум “Does This Look Infected?”, който според всички е най-силното им представяне, убеди експертите, че инфекцията “Sum 41” ще придобие епидемичен характер и никой няма да се спаси от тази зараза! Истината е, че с подигравателния си хумор и желанието да се присмиват на целия свят, момчетата успяха да си натрупат завиден фен клуб. Върхът на хумористичното им отношение беше арт-инсталацията към последния им албум. Тя представлява три кратки черно-бели филмчета с интересен поп-пънк сюжет и странно виждане за света. Продуцент на албума е Джери Фин, който е работил с “Green Day” и “Blink 182”. От албума се разпродадоха над 3 милиона бройки само за 2001 по целия свят, а групата свири в над 300 изяви. Гигантът Nokia анонсира, че най-тегленият ринг тон, който компанията предлага, е песента им “Fat Lip”. Групата е свирила на една сцена с “Mighty Mighty Bosstones”, “Offspring” и “Blink 182”.

Godsmack [Straight Out Of Line]
Когато се появи за първи път, алтърнатив-метъл бандата от Бостън “Godsmack” беше наистина ъндърграундът на ню-рок течението. Създадена 1998 г. групата, веднага подписва с Юнивърсъл, компанията, която още тогава е разбрала накъде духа вятърът и се ориентира навреме да търси нови лица с алтернативно звучене. Името на бандата е взето от песен на “Alice In Chains”. Освен, че записват парчета за филмите “Scream 3” и “Scorpion King”, през 2002 печелят номинация Грами за най-добро инструментално рок изпълнение и най-добра песен за “I Stand Alone”. През 2003 г. “Godsmack” издадоха третия си албум “Faceless”, чийто продуцент е “ветеранът” Дейвид Ботрил.

Papa Roach [ Time And Time Again ]
Пример за истински успех и за това как една алтернативна хардкор група може да пробие в Америка, буквално от нищото, е калифорнийската четворка “Papa Roach”. Колкото и странно да звучи, в началото бандата е една съвсем обикновена ученическа група, създадена в никому неизвестна гимназия, в малко градче в Северна Калифорния. Регионалният им успех обаче е толкова голям, че издават няколко самопродуцирани албума, съпортвани от сериозни сценични изяви. В края на краищата, годините упорит труд си казват думата и съвсем заслужено бандата подписва с Дриимуъркс, подкомпания на Юнивърсъл и през 2000 година издават първия си сериозен албум “Infest”. Следва албумът “LoveHateTragedy” през 2002г., от който е парчето “Time And Time Again”.

Hoobastank [ Crawling In The Dark ]
Четирите момчета от “Hoobastank” нямат DJ в състава си, не носят маски, не правят нищо брутално по сцената… Това, което правят, е интелигентен и мелодичен, модерен, китарен рок, който моментално ги открои от останалите групи. Набрали популярност, те вече свирят на една сцена с Дейв Наваро, “Sum 41” и “Incubus”. Групата е сформирана преди 6 години в Лос Анжелис. Дълъг период от време записват за независими алтърнатив лейбъли, преди да издадат през 2001 година първия си албум за Айлънд/Деф Джем, който им носи световната слава. Парчето, включено в тази компилация, е от едноименния албум.

Saliva [ Always ]
Метъл бандата “Saliva” идва от Мемфис, сформирана е през 1996 г. и е в 5 членен състав. През 2001, след като подписват с Айлънд Рекърдс, продават първия си албум, записан за компанията, в повече от половин милион копия. Правят парче за известния саундтрак към филма “Един нетъп американски филм”, а 2002 г. вокалистът на групата Джоуси Скот, в дует с Чад Крьогер от “Nickelback”, направиха парчето “Hero” към филма “Spider-man”. “Always” е първият сингъл от последния им албум “Back Into Your System”. Парчето третира темата за домашното насилие и душевната болка.

3 Doors Down [ When I’m Gone ]
Toва е група, която има зад гърба си повече от 6 милиона продадени копия само от дебютния си албум “The Better Life”. Bсичко започва, когато никому неизвестната тогава група със странно име, пуска първия си сингъл “Kryptonite”, който изненадващо за всички, набира сериозна ротация по локалните радиостанции в Америка. Привлекли вниманието на голямата компания Юнивърсъл Мюзик, членовете на групата подписват договор през 2000 година. За стила им музикалните критици твърдят, че е чист rock ‘n’ roll. В “Get Mad” бандата е представена със сингъл от втория си албум от 2002 г. “Away from the Sun”.

Jimmy Eat World [ Sweetness ]
В епохата на суперзвезди в предтиинейджърска възраст, които желаят да подпишат договор с някой от мейджърите и имат прайм тайм в най-големите телевизии, групата “Jimmy Eat World” също се превърнаха в идоли на поколението между 12-19 и нагоре, въпреки че групата е сформирана 1994. Записали първия си албум на възрастта за легална употреба на алкохол в Америка, през 2002 те се появиха с четвърта продукция, първа за Юнивърсъл и нейния подлейбъл Дриимуъркс. Този албум, “Bleed American” е предизвикателство за прогресив рокa, а “Sweetness” е сингъл именно от там.

American Hi-Fi [The Art of Losing]
Феновете на “Sum 41” непременно ще харесат и “American Hi-Fi”. Все пак тази банда е много “по” поп-рок ориентирана. Момчетата са от Бостън и са били бивши членове на различни банди. Продуцент е добре известният Боб Рок, който е един от главните виновници за звученето в последния албум на “Металика” “St.Anger”.

Theory of a Deadman [Make Up Your Mind]
Toва, че са канадска група, не е случаен факт в биографията им. Тази малка подробност се оказва важна, заради сериозното им сътрудничество с другите известни канадци – “Nickelback”. Oсвен, че имат общ приятелски лейбъл, за който “Theory Of A Deadman” записват първата си продукция, двете банди си обменят членове за общи проекти, като например за вече известното парче “Hero” към саундтрака “Spider-man”. Вокалистът на бандата признава, че се опитват да правят възможно най-агресивната музика и все пак да бъдат мелодични.
Soulfly [Seek ‘N’ Strike]
След разбиващия концерт на “Soulfly” в България през февруари, повечето фенове знаят за какво става въпрос и все пак…
Ядрото на “Sepultura”, уникалният певец, китарист и композитор Макс Кавалера напуска групата и създава собствена банда, в която да претвори своите идеи и мечти. Проектът се нарича “Soulfy” и в превод означава “полет на душата”. Напълно отдаден на новата си идея, той преодолява не само раздялата със “Sepultura”, но и болката от нелепата смърт на доведения си син и най-добър прятел – Дана Уелс. Макс събира Рой “Рата” Майорга (ударни), Мики Долинг (китари) и едно от бившите “роудита” на “Sepultura” Марсело Д. Рап (бас китара). Изборът му съвсем не е случаен:
“Soulfly” бързо изградиха свой собствен стил, а композициите им звучат новаторски и са своеобразен нов връх в тежкия модерен рок. Както самият Макс Кавалера признава, основната идея при създаването на групата е да се комбинират звук и духовни вярвания. Тази комбинация е най-ярко изразена в третия албум на групата “Soulfly 3”. Три, независимо на какъв език се пише или произнася, е магическо число, и присъства както в митовете и легендите, така и в библейските сказания, като носи в себе си мъдростта на вековете. Това е една от причините, поради която Макс дори не озаглавява албума си, а просто го нарича “Soulfly 3”. Кавалера вярва, че има нещо съдбовно в издаването на трети албум, като дава за пример успехът на Металика с “Master of Puppets” и на Блек Сабат с “Masters of Reality”.
С този албум “Soulfly” достигат нивото на зрялост, което търсят в предишните два албума. Те експериментират със звук и композиция и изненадват феновете си с ново звучене и новаторски елементи. Преди издаването на последния албум, Рой Майорга се завръща в групата, която напуска непосредствено след дебюта. Макс Кавалера подчертава големия принос на Майорга за звученето на “Soulfly 3” и го определя като изключителен барабанист и музикант.

Andrew W.K. [We Want Fun]
Хибрид между метъл, поп, денс и какво ли още не, музиката на Аndrew W.K. успява не само да ги компилира, но и успешно да пародира тези стилове, представяйки ги откъм слабите им страни. Роденият в Калифорния W.K. e взимал уроци по класическо пиано едва 4 годишен, след което очевидно прави рязък завой и вече поотраснъл участва в разни детройдски пънк и метъл банди. На 17 записва свой собтвен материал. Премества се в Ню Йорк и там си има работа с различни малки лейбъли. Има шанса да подгрява “Foo Fighters” и Айлънд/Деф Джем го забелязват. Ироничният му външен траш вид предизвиква критичните анотации на NME и Kerrang!.Toва въобще не го притеснява, защото лайфовете му предизвикват същинска истерия у феновете.

Ill Nino [Unreal]
Истински представители на алтернативния лейбъл Roadrunner Records, секстетът “Ill Nino” не изневерява на латиноамериканските си корени не само по отношение на състава (повечето от членовете са латиноамериканци), но и по отношение на звука – твърда, агресивна, латино-нео-метъл линия..., от която намирисва на Viva La Revolution! Вокалите на добре познатата смесица от англо-испански. Бандата, разбира се , започва с местен успех и много добър съпорт от страна на локалните радиостанции. Свирили са с групи като “Fear Factory” и “Hatebreed”.

Pain [Just Hate Me]
Eдин от най-успешните музикални открития в Швеция през 1999 се нарича “Pain”. Стилът на бандата (ако може да се нарече така, защото зад това име стои един човек – Питър Тегтгрен) може да се определи като ритмичен техно-метъл. По отношение на текстовете… обикновено в парчетата му се пее за секс и смърт.

Murderdolls [Dead In Hollywood]
Групата е приятелска колаборация между китариста на “Slipknot” – Джоуи Джордисън и китариста на “Static-X” – Трип Айсен. Двамата се срещат по време на турне през 1999. Свирят комбинация от агресивен рап-метъл и хардкор пънк.

Machine Head [The Blood, the Sweat, the Tears]
Истинска хеви-метъл банда от Калифорния. Първоначално барабанистът Крис Контос свири с олд-скул рокерите “Exodus”. Roadrunner Records ги взима под крилото си, а първият им албум “Burn My Eyes” се превръща в истински бестселър. Промотират успешно първата си продукция като изнасят концерти по цял свят със “Slayer”, в продължение на 15 месеца. Големият им удар идва, когато са поканени на фестивала England’s Castle Donnington, където свирят на една сцена с “Мetallica” и “White Zombie”.

Puddle of Mudd [Drift and Die]
Групата излиза под шапката на лейбъла на Фред Дърст (“Limp Bizkit”) – “Flawless”. Интесерен е начинът, по който той осъществява контакт с бандата. “Puddle of Mudd” е сформирана преди осем години. На второто турне “Family Values” в Канзас, Уес – вокалистът на групата – дава касета с демо запис на шефа на охраната на Фред Дърст, който от своя страна му я предава. Лидерът на “Limp Bizkit” харесва записа и звъни на Уес няколко седмици по-късно, но междувременно групата се разпада. Фред Дърст заминава за Лос Анжелис при Уес Скантлин и му помага да съберат нови членове.

Stone Sour [Bother]
Създадена през 1992 от Кори Тейлър и Джим Руут, имена които са ни познати от “Slipknot”, защото по-късно се присъединяват към тази бандата. Описват звученето им като нещо средно между “Metallica” и “Alice in Chains”. Докато работят със “Slipknot”, проектът “Stone Sour” остава на страна за известно време. Едва през 2002 отново се събират с останалите от оригиналния състав на групата и записват първия си албум. Подобно на всички останали вземат участие със свое парче в саундтрака на “Spider Man”. Всъщност, това е и парчето, включено в Get Mad...
Сподели.