Ние използваме "бисквитки", за да улесним вашето сърфиране и да направим престоя ви по-ползотворен Научете повече
OK
16 Юни 2025, 07:45 Новини от Bpost
  •   RSS канал
  • Facebook
Avtora.com
Avtora.com
Основно меню
    • За нас
    • Рекламна тарифа
    • Профил на аудиторията
    • Екип
    • Общи условия
    • Поверителност
    • Бисквитки
    • Контакти
  • Начало
  • Култура и изкуство
    • Образование
    • Книги
    • Музика
    • Филми
    • Театър
    • Рисуване
    • Фотография
    • Комикси
    • Творци
    • Произведения от читателите
  • Шоубизнес
    • Звезди
    • Концерти
    • Фестивали
    • Мода
    • Телевизия
    • Медия и реклама
    • Папараци
    • Риалити
    • Клюки
  • Лайфстайл
    • Забавно
    • Здраве
    • Спорт
    • Красота и стил
    • Кулинарни изкушения
    • Напитки
    • Заведения
    • Подаръци и шопинг
    • Пътувания
    • Коли
  • Технологии
    • Интернет
    • Джаджи
    • Игри
    • Наука
    • Бъдеще
  • Субкултури
    • Графити
    • Брейк и стрийт денс
    • Екстремни спортове
    • Настолни игри
    • Фантастика
    • Аниме и косплей
  • Любопитно
    • Трейлъри
    • Любопитно
    • Загадки
    • Интимно
    • Взаимоотношения
    • Съвети
  • Интервю
Начало»10 филма, които не бива да пропускате на "Киномания 2010"
Филми

10 филма, които не бива да пропускате на "Киномания 2010"

Екип на Автора Добавена от: Екип на Автора на 13 Ноември 2010
Share Tweet Pinterest LinkedIn +
  Несломим (Invictus) 

При цялото налично уважение, което изпитваме към Клинт Истууд (а то не е никак малко), трябва да признаем, че той е в пъти по-добър режисьор, отколкото е бил някога като актьор.


"Несломим" е поредното доказателство за това и безспорният му почерк ярко се откроява в този искрен поглед към живота на легендата Нелсън Мандела в най-трудния му период начело на ЮАР . 


Една политическа история, една лична драма и един вълнуващ миг, в който спортът говори на универсален за всички народи език - 134 минути, които минават, без да усетите времето и за миг. 


Е, да не забравяме и заслугите на Морган Фрийман като Мандела и Мат Деймън като капитан на южнофриканския отбор по ръгби, две имена, за които говори достатъчно и само фактът, че отдавна са спечелили заслужената си статуетка Оскар…



 Кога и къде:   13 ноември от 16:45 часа в „Евро Синема”, 20 ноември от 13:45 в „Люмиер”, 22 ноември от 20:45 в НДК.

  Ще срещнеш висок тъмнокос непознат   

Лондон никога няма да заеме мястото на Манхатън в сърцето на Уди Алън, но напоследък е декор на едни от най-силните му филми. 

След великолепния "Мач Пойнт" той се връща на същия терен, за да представи поредното прекрасно режисирано ансамблово изпълнение, което с много любов разглежда слабостите и страховете на група индивиди, всеки със своята житейска криза. 


И този път гениалният режисьор  е заложил на изключителен звезден актьорски състав - Антонио Бандерас, Джош Бролин, Наоми Уотс, Фрида Пинто, Антъни Хопкинс и компания няма да ви оставят да скучаете дори и за минута.


 Кога и къде:    21 ноември от 20:30 в НДК, 23 ноември от 21:30 в „Евро Синема” и 27 ноември от 21:00 в „Дом на киното”.
  Самотен мъж (А Single Man)   

Задължителен филм, не само заради факта, че е режисьорският дебют на модния дизайнер Том Форд, но и заради блестящото актьорско изпълнение на Колин Фърт, отличен с куп престижни награди през 2009 година за превъплъщението си в емоционален хомосексуалист. 


Мястото е Южна Калифорния, а времето - началото на 60-те години. Героят е Джордж Фалкънър, колежански преподавател, който научава, че любовникът му Джим е загинал в автомобилна катастрофа. Скръбта го съкрушава, а “невидимият” му статут в обществото започва да го притиска и самоубийството изглежда най-добрият изход. 


Но една луда нощ с най-добрата му приятелка от Англия и неочакваното внимание от страна на млад мъж с ангорски пуловер го карат да размисли.

Създаден по късен роман на Кристофър Ишъруд, разказан главно чрез ретроспекции и показващ озадачаващо внимание към детайлите в мебелите, костюмите и архитектурата, "Самотен мъж" би могъл лесно да породи усещане за отживелица, ако не бе неочакваният талант на Форд.

Той изтегля тази история за хомосексуална любов и загуба от ерата преди СПИН в наше време, като ни напомня отново какво е вечно в живота, любовта и прошката.


 Кога и къде:   14 ноември от 21:00 часа в „Дом на киното”, „20 ноември от 18:30 в „Люмиер” и 22 ноември от 18:30 в НДК.
  Милениум – трилогия

Шведската поредица "Милениум" на Стиг Ларшон превзе тотално книжния пазар през изминалите няколко години и бе само въпрос на време историята за криминалния журналист Микаел Бломквист и непокорната хакерка, обсипана с татуси и пиърсинг, Лисбет Саландер да се появи на голям екран. 


В настоящото издание на "Киномания" можете да гледате и трите части - "Момичето с татуирания дракон", "Момичето, което си играеше с огъня" и "Момичето, което разтури стършеловото гнездo". 


Любопитен факт за първата е, че в каста на скандинавската продукция, дело на режисьора Нилс Арден Оплев, можем да видим и родната кино звезда Георги Стайков, който от години живее и работи в Швеция. 


Наоми Рапас (Лисбет) пък скоро ще се появи в продължението на "Шерлок Холмс",  а вече е в ход и реализацията на американския вариант на трилогията - все факти, които подсказват, че това е филм, който едва ли ще пропуснете.


 Кога и къде:   Киномания 2010
  Лудо сърце (Crazy Heart) 

След 60-годишна кариера и близо 80 филма зад гърба си, големият Джеф Бриджес най-сетне се добра до своя Оскар. При това съвсем заслужено. 


Той е буквално зашеметяващ в пресъздаването на един проницателен и прочувствен портрет на бивша кънтри звезда, която не може да преживее загубата на всичко смислено в живота си и се отдава на алкохолна забрава. 


Промяната идва, когато на концерт се влюбва в млада журналистка и постепенно й позволява да вникне зад тъмните му страни и изтъркания до безкрай образ на някогашна знаменитост. 


Сага за антигерой от режисьора Скот Купър, в която едва ли можете да останете безучастни и която е още по-въздействаща с присъствието в каста на Робърт Дювал, Маги Гиленхаал и Колин Фарел.



 Кога и къде:   12 ноември от 21:00 часа в „Дом на киното”, 15 ноември от 18:30 в „Люмиер”, 19 ноември от 19:45 в „Евро Синема”, 28 ноември от 20:45 в НДК.
  Границите на контрола (The Limits of Control) 

Бунтарят на седмото изкуство Джим Дармуш не изневерява на традициите си и в последния си филм. "Границите на контрола" е дързък и провокативен в опита си да представи съвсем новаторска, поетична вариация на традиционните филми за наемни убийци. 


Така, вместо поредната холивудска боза на тази тема, имаме изпълнен с хумористична закачка и заиграване с доказани клишета проект, в който на водещ план изниква мистериозен самотник, изпратен на смъртоносно пътешествие с неочакван финал. 


Как се изпълнява мисия в Мадрид, когато не говориш испански?! Отговорът ни дава Джим Дармуш, подпомогнат с дейното участие на имена като Исаак де Банколе, Гаел Гарсия Бернал, Тилда Суинтън, Бил Мъри и Джон Хърт. "Границите на контрола" не е за всеки вкус, но определено би допаднал на ценителите.


 Кога и къде:   13 ноември от 19:00 часа в НДК, 19 ноември от 20:45 в НДК, 28 ноември от 21:00 в „Дом на киното”.
   When You’re Strange: Филм за Доорс

Меломаните също имат своите поводи за задоволство по време на "Киномания 2010". Освен новия филм на Анг Лий - Taking Woodstock, в който могат да се озоват зад кулисите на прочутия фестивал в Уудсток, не е за пропускане и тази богата колекция от непубликувани досега архивни материали на култовата рок банда The Doors. 


Дори и 40 години след възхода и падението на Джим Морисън, групата остава сред най-легендарните имена на музикалната сцена, а фактът, че режисьорът Том Дичило се определя като "фен номер едно" на творчеството им, само прави лентата още по-емоционална и въздействаща. 


По-голямата част от кадрите са дело на близкия приятел на Морисън - Пол Ферара, а едно от нещата, които едва ли сте предполагали, че ще видите е част от авторският експериментален филм на фронтмена NWY: An American Pastoral, в който той е и актьор, и режисьор. А, да не забравим и още нещо: озвучаването е дело на самия Джони Деп.


 Кога и къде:   20 ноември от 20:30 часа в НДК, 21 ноември от 20:45 в НДК, 26 ноември от 23:00 в „Дом на киното”, 27 ноември от 20:45 в НДК.
  Кагемуша: Сянката на война 


Макар и с едва 33 филма като режисьор зад гърба си, едва ли някой би могъл да оспори водещата роля на Акира Куросава за развитието на киноиндустрията през миналия век. По случай 100-годишния юбилей от рождението му, "Киномания 2010" представя три от филмите му.


Макар сред нито един от тях да не присъстват легендарни заглавия като "Седемте самураи" или "Рашомон", ценителите със сигурност не биха пропуснали "Кагемуша: Сянката на война", създаден по времето, когато режисьорът е в тотална депресия и дори прави опит за самоубийство. 


Изходът идва, когато той намира нужната подкрепа не в родината си, а в.. САЩ. Продуценти на лентата са Джордж Лукас и Франсис Форд Копола, което би трябвало да говори достатъчно само по себе си, но все пак ще споменем, че тази самурайска приказка за клана Такеда е най-скъпият филм, създаван до този момент в японската кинематография.  


 Кога и къде:   13 ноември от 17:45 часа в „Дом на киното”, 14 ноември от 17:00 в НДК, 23 ноември от 18:30 в „Одеон”.
  Г-н Никой (Мr Nobody) 

Едва ли някой може да се сравнява като дълбочина и богатство на въображението с Жако ван Дормел. 


Геният на белгийското и европейско кино се завръща цели 13 години след последния си проект The Eight Day, за да ни изненада с поредната нестандартна приказка. "Г-н Никой" е разказ за най-старият жив мъж на планетата, който неочаквано се събужда в далечното бъдеще, в което никой вече не е подвластен на смъртта. 


Изправен пред останките от един минал свят, той прави ретроспекция на дните, които е изживял, сглобявайки един визуален богат колаж от спомените си - такива, каквито са и каквито е можело да бъдат. 


Научна фантастика и реалност във филм, каращ ни да усетим колко скъпа всъщност е цената на избора, който правим в живота си. 


Не можем да не отличим и безупречната актьорска игра на Джаред Лето, преминал дълъг път от хипарския си период в различни тв сериали ("Така нареченият мой живот") до истински стойностната кинематография.


 Кога и къде:   21 ноември от 18:00 часа в „Люмиер”, 26 ноември от 18:30 в „Дом на киното”, 27 ноември от 16:15 в НДК.
  Стъпки в пясъка

Българското кино винаги е навявало тъга и носталгия, когато е през погледа на Ивайло Христов. 


И в новия си филм, той доказва, че е гений в реализирането на драматични истории - този път за българин, избягал от родината си след годините на разтърсваща детска любов, неприятностите с властите по време на комунизма и разкривайки причините, довели до емигрирането му в Австрия. 


Иван Бърнев блести сред актьорския състав като главния герой Слави, партнират му Асен Блатечки, Деян Донков, Карла Рахал, младата надежда на родната филмова и театрална сцена Яна Титова и др. 


Лентата печели куп награди по редица престижни форуми и бе приета повече от успешно и на последното издание на фестивала в Москва. 


 Кога и къде:   17 ноември от 20:30 часа в „Люмиер”, 18 ноември от 18:30 в НДК.

Или кои заглавия препоръчваме в новото издание на фестивала...
Сподели. Twitter Facebook Pinterest LinkedIn

Свързани публикации

  • I, Don Giovanni на Carlos Saura открива Киномания 2009

    I, Don Giovanni на Carlos Saura открива Киномания 2009

    09 Октомври 2009
  • AC/DC и Slash с топ наградите на Classic Rock Awards 2010

    AC/DC и Slash с топ наградите на Classic Rock Awards 2010

    12 Ноември 2010
  • Victoria's Secret Show 2010 - backstage с "ангелите" на марката

    Victoria's Secret Show 2010 - backstage с "ангелите" на марката

    11 Ноември 2010
  • Най-нови

    • „Мотодзен“, Красимир Симеонов
      „Мотодзен“, Красимир Симеонов
      15 Юни 2025
    • „Неврозата и израстването на човека“, Карен Хорни
      „Неврозата и израстването на човека“, Карен Хорни
      14 Юни 2025
    • Ридли Скот снима биографичен филм за
      Ридли Скот снима биографичен филм за "Би Джийс"
      12 Юни 2025
    • „Ахат“ се присъединяват към голямото турне на Б.Т.Р. в България
      „Ахат“ се присъединяват към голямото турне на Б.Т.Р. в България
      10 Юни 2025
    • Том Круз влезе в рекордите на Гинес за необичайно постижение
      Том Круз влезе в рекордите на Гинес за необичайно постижение
      10 Юни 2025
    • Премиера на книгата „Мисия следовател“
      Премиера на книгата „Мисия следовател“
      09 Юни 2025
    • Начин на живот: 7 правила на японците за виталност и добро настроение
      Начин на живот: 7 правила на японците за виталност и добро настроение
      09 Юни 2025
    • „Между две реки. Древна Месопотамия и началата на историята“, д-р Муди ал-Рашид
      „Между две реки. Древна Месопотамия и началата на историята“, д-р Муди ал-Рашид
      08 Юни 2025
    • Да ъпдейтнем стария компютър до мощна машина
      Да ъпдейтнем стария компютър до мощна машина
      08 Юни 2025
    • „Помислете и за това. Късчета прозрения за промяна“, Недра Глъвър Тауаб
      „Помислете и за това. Късчета прозрения за промяна“, Недра Глъвър Тауаб
      07 Юни 2025
  • Avtora.com
  • Не пропускайте

    Ерос Рамацоти отново ще пее в София

    Ерос Рамацоти отново ще пее в София

    От 15 Април 2025

    Ерос Рамацоти се завръща пред българската публика с нов концерт в София на 24 април 2026 г. в Арена 8888, София. Три години..

    • Вижте новия
      Вижте новия "кон" на "Кавазаки" в действие!
      08 Април 2025
    • Васил Петров празнува рождения си ден с два концерта
      Васил Петров празнува рождения си ден с два концерта
      09 Април 2025
    • Чуйте новия сингъл на
      Чуйте новия сингъл на "Linkin Park" - “Up from the Bottom”!
      01 Април 2025
    • Енрике Иглесиас ще пее на на стадион „Васил Левски“ в София
      Енрике Иглесиас ще пее на на стадион „Васил Левски“ в София
      20 Март 2025
    • Почина актьорът Вал Килмър
      Почина актьорът Вал Килмър
      02 Април 2025
    • Лили Иванова ще пее на френски на фестивала
      Лили Иванова ще пее на френски на фестивала "Франкофоли"
      27 Март 2025
  • Avtora.com | 2001 - 2025 ® - всички права запазени. Ползването на информация от сайта, само с изричното цитиране на източника
    • Facebook
    • Twitter
Изработка на сайт WebsiteDesign
  • За нас
  • Рекламна тарифа
  • Профил на аудиторията
  • Екип
  • Общи условия
  • Поверителност
  • Бисквитки
  • Контакти