"Речта на Краля" с триумф на Оскари 2011

Pinterest LinkedIn +

Биографичната драма за живота на британския крал Джордж VI - "Речта на Краля" (The King's Speech), триумфира на церемонията по раздаването на най-престижните филмови отличия - Оскар 2011. Освен за "Най-добър филм", лентата спечели още и в категорията за "Режисура" (Том Хупър), "Оригинален сценарий" (Дейвид Седлър), както и за "Главна мъжка роля" на името на Колин Фърт (Colin Firth), който грабна златната статуетка само година, след като загуби битката от Джеф Бриджес (Jeff Bridges).

При дамите, очаквано, успехът бе за Натали Портман (Natalie Portman) за ролята й на вманиачена балерина в "Черният лебед"(Black Swan) на Дарън Аронофски. При получаването на наградата, Натали Портман не успя да сдържи емоциите си и се разплака на сцената, докато благодареше на агента си и на режисьора Люк Бесон, който я откри за киното преди 14 години.

Със статуетките при поддържащите роли триумфира тандемът от спортната драма на Дейвид О. Ръсел - "Боецът" (The Fighter) - Мелиса Лео и Крисчън Бейл.

Любопитно е, че въпреки впечатляващата си кариера, досега уелсецът не бе получавал дори и номинация за най-ценното филмово отличие, но за сметка на това го спечели още от първия път, докато Мелиса Лео се размина с наградата през 2010 година, когато бе номинирана за Frozen River.

Успехът й бе първата изненада на церемонията в Kodak Theatre, тъй като специалистите предричаха статуетката за 14-годишната Хейли Стейнфийлд и решението на Академията бе прието противоречиво в залата. Самата Мелиса Лео пък бе толкова изненадана, че за ужас на ABC използва няколко нецензурни изрази в речта си. 

Въпреки големите очаквания, "Социалната мрежа" (The Social Network) на Дейвид Финчър остана с едва три статуетки - "Aдаптиран сценарий" на Арон Соркин, "Mонтаж" и "Най-добра оригинална музика към филм" на Трент Резнър (Nine Inch Nails) и Атикъс Рос.

И това обаче, може да е утеха за създателите на The Social Network, след като третият предварително обявен за фаворит филм - "Непреклонните" (True Grit), на братя Коен не взе нито едно отличие от общо 10 номинации. Особено болезнено бе поражението в категорията за "Oператорско майсторство", тъй като Роджър Дийкинс остана с празни ръце и при деветия си опит, за сметка на Уоли Фистър за "Генезис" (Inception).

Тук е моментът да отбележим, че колосалният блокбъстър на Кристофър Нолан също се представи доста прилично, грабвайки 4 статуетки, макар и в по-второстепенни категории - за "Звук", "Монтаж на звукови ефекти", "Визуални ефекти" и "Операторско майсторство".

За "Най-добър чуждоезичен филм" бе обявен датският In a Better World, a при анимациите отличието грабна третата част на "Играта на играчките" (Toy Story 3).

83-то издание на церемонията Оскар се проведе по традиция в Kodak Theatre в Лос Анджелис, като водещи на шоуто бяха Джеймс Франко и Ан Хатауей. Въпреки че шоуто не бе така развлекателно и пищно, както в предишни години, двамата се отличиха на няколко пъти с добро чувство за хумор.

Особено ефектен бе моментът, в който звездата от "127 часа" се появи на сцената, облечен като жена с розова роля и руса перука и заявявайки, че току-що е бил поканен на парти от Чарли Шийн. Другата по-забавна сцена бе от страна на поп звездата Джъстин Тимбърлейк, който преди връчването на статуетката за "Анимация", "призна", че е... гениалният, криещ самоличността си, графити художник Банкси.


Сподели.