Музиката в интернет през 2011 година

Pinterest LinkedIn +

Още преди Metallica да доведат до закриването на Napster, на повечето хора им стана ясно, че музиката и интернет доста трудно ще вървят ръка за ръка. Съвсем доскоро този "брак" се смяташе за неуспешен, но през последните години, за щастие, повечето музикални компании и хора, занимаващи се с това изкуство, започват да намират верния път за развитие.

Всепризнат факт са редицата обнадеждаващи проблясъци в разпространението на онлайн музика и клипове чрез сайтовете за споделяне на линкове, социалните мрежи, както и многото нови иновативни проекти. Само можем да гадаем как ще се развие музикалният интернет пазар оттук насетне, но има някои неща, които са почти сигурни:

Абонаментните услуги ще стават все по-популярни

Това е сигурно и ще стане въпреки затрудненията, които се наблюдаваха в тази сфера. Бяха създадени редица специални услуги, които да улеснят потребителя в намирането на музика и същевременно това да не лишава музикалните компании от средства. Възможността за слушане на музика по поръчка със сигурност ще се превърне в хит за потребителите през 2011 година.

Изпълнителите влизат в социалните мрежи

През 2010 година социалните медии се наложиха във всяко отношение - дори в популяризирането на музика и изпълнители. Ето защо може да се очаква още по-голямо налагане на тази тенденция във времето. Ако някой изпълнител иска да получи известност или да затвърди позициите си, със сигурност ще трябва да използва социални мрежи като Facebook и Twitter, например.

Музикалните клипове в онлайн ренесанс

Споделянето на видео в различни сайтове вече е нещо съвсем нормално. През 2010 година Vevo нанесе голям удар като стана един от най-популярните сайтове за споделяне на музикални клипове в света. Предлагайки по-качествен звук и невероятна картина, Vevo определено вече се използва от по-голямата част от потребителите и ще продължи да бъде използван заради доказаните си качества.

Ping няма да изчезне

Новата социална мрежа на Apple - Ping, бе доста коментирана през 2010 година, като бе създадена, за да замени MySpace. Виждайки, че има проблеми в това отношение, към нея се прибави и специалнa Twitter услуга. Със сигурност обаче, нещата за Ping започват да се подобряват и това ще продължи да бъде така, макар и позициите на тази социална мрежа за момента да не са много добри.

Музикалното пиратство няма да умре

Въпреки създаването на COICA Internet Censorship and Copyright Bill, хората ще продължат да свалят пиратски файлове и да крадат музика. Срещу това явление се работи усилено вече в продължение на 10 години, но без никакъв резултат, така че едва ли 2011-та ще бъде решаваща за нещо толкова грандиозно. Разбира се, доста от по-находчивите изпълнители биха се възползвали дори от това.

Сподели.