Формула 1 2012 – финалът. Драма в Бразилия, Фетел VS Алонсо в спор за титлата!

Pinterest LinkedIn +

Кой ще спечели пръв третата си световна титла – испанският пилот Фернандо Алонсо, който без съмнение ще има повече фенове сред публиката около пистата, или немецът Себастиан Фетел – порасналото "дете-чудо", който спечели топ шампионата от календара на FIA през последните две години?

Това ще стане ясно днес, около 20:00 ч. българско време, след приключването на последното състезание от Сезон 2012 г. на историческата писта Интерлагос в Бразилия. Началният му час е 18:00 българско време.

Лидер в класирането преди последния, 20-ти кръг на шампионата, започнал преди осем месеца в Австралия, е Фетел с 273 точки – 13 повече от актива на Алонсо, за когото изминалият сезон е 11-ти в кариерата му. Днешното състезание е 198-мо за него, като в близо половината от случаите той е финиширал на подиума.

Победите му обаче са само с 4 повече от тези на Фетел (26), който има 6 сезона в най-комерсиалния шампионат по моторни спортове на планетата. За него последното състезание – за United States Grand Prix - бе стотно поред.

Нито един от двамата няма да стартира от пол пъзишън тази вечер – най-бързо време в квалификацията даде световният шампион за 2008 г. Люис Хамилтън, който измъкна титлата от ръцете на Фелипе Маса именно на Интерлагос в драматично състезание с проливен дъжд.

Стартовата позиция на Фетел е четвърта, което му отрежда мястото непосредствено зад съотборника на Хамилтън Дженсън Бътън, докато тази на Алонсо е едва седма. Уебър, Маса, Хулкенберг и Кими Райконен заемат останалите позиции от топ 8.

Според метеоролозите са възможни краткотрайни превалявания от дъжд и ако такива действително има, изходът от състезанието ще стане още по-непредвидим. Феновете на Михаел Шумахер пък имат още една причина да бъдат пред екраните от старта до карирания флаг на надпреварата - тя ще е последната в забележителната кариера на седемкратния световен шампион, състезаващ се за тима на Mercedes. И този път - завинаги.

Миналата година в Сао Пауло се проведе последният за сезон 2011 F1 Rocks концерт, в който взеха участие Jessie J и Мейси Грей. През тази F1 Rocks серията приключи в края на октомври в Индия с шоу на Карлос Сантана.

ТВ аудиторията на сезон 2011 г. не успя да надмине рекордните 527 млн. от 2010 г., но и тогава, и през т. г. Формула 1 остава третото най-гледано спортно събитие в световен мащаб след Световния шампионат по футбол и Олимпийските игри.