Емо Костадинов стана на 50 години

Pinterest LinkedIn +

Героят от Парк де Пренс получи десетки поздравления в медиите.

Българската футболна звезда от близкото минало Емил Костадинов навършва 50 години днес. Героят от Парк де Пренс получи десетки прочувствени поздравления от футболисти, коментатори, фенове и журналисти. Сред тях беше и Христо Стоичков.

Емо си остава един от най-добрите български нападатели за всички времена, направил страхотни мачове с екипите на ЦСКА, "Порто" и "Депортиво", както и с Националния отбор на България. Той е част от златното поколение на Христо Стоичков, Наско Сираков, Данчо Лечков, Боби Михайлов, Краси Балъков, Златко Янков и др.

По-възрастните запалянковци си спомнят Емо най-вече с онази паметна вечер на 17 ноември 1993 г., когато той направи невъзможното и с двата си гола на парижкия стадион Парк де Пренс класира България на Световното първенство по футбол в САЩ.

Швеция и Франция бяха категорични фаворити в нашата квалификационна група. Шведите си осигуриха класирането от рано, а петлите трябваше да вземат поне едно равенство в двата си последни мача − срещу Израел и срещу България на свой терен. У нас никой вече не мислеше за класиране на световното и настроението сред феновете беше минорно.

Израелците обаче успяха да направят силно представяне и да победят Жан Пиер-Папен, Ерик Кантона и компания с 3:2 в минутите след края на редовното време. По този начин те дадоха шанс на България да реши сама съдбата си. При победа в Париж нашите момчета се класираха за мондиала, но допуснеха ли равенство или загуба, отпадаха.

Още в началото на съдбоносния мач Франция поведе, свеждайки шансовете на българите за класиране до минимум. Тогава обаче дойдоха минутите на Емо Костадинов. Първо с глава в края на първото полувреме, а след това и изведен от Любо Пенев сам срещу вратаря Бернар Лама той отбеляза двата толкова важни гола, класирали България на Световното първенство.

Два гола, които направиха възможно незабравимото футболно лято на 1994 г., когато страната ни стана четвърта в света след страхотни победи срещу Гърция, Аржентина, Мексико и Германия, а Христо Стоичков стана голмайстор на мондиала.

Успехите на Емо Костадинов обаче далеч не се изчерпват с онзи знаменит гол. След страхотни мачове с ЦСКА, включително и в Европа, българската седмùца е забелязан от Порто, където изиграва няколко изключително успешни сезона.

Играл е също за "Депортиво Ла Коруня", "Байерн Мюнхен", с който печели Купата на УЕФА през 1996 г., "Фенербахче", "Майнц" и "Тигрес". Костадинов е единственият българин, носител на Купата на УЕФА, и единственият, разписал се във финал на европейски турнир.

Редакцията на Avtora.com пожелава много здраве и щастие на обичания от поколения българи футболист.