Джон Хигинс спечели PTC Bulgaria Open 2013

Pinterest LinkedIn +

Седем месеца след като загуби финалната битка от Джъд Тръмп на първия PTC турнир в България, на 9 юни 2013 г. четирикратният световен шампион Джон Хигинс вдигна купата на PTC Bulgaria Open 2013 след изключителен мач пред пълната зала Универсиада в столицата.

В битката за определянето на шампиона шотландският играч се изправи срещу световния шампион от 2010 г. Нийл Робъртсън само няколко часа след като елиминира в полуфиналния си мач действащия световен шампион Рони О'Съливан.

Ракетата от Чигуел водеше с 2:0 над именития си съперник, когото многократно е посочвал за най-добрия действащ играч в професионалния тур, но остана с тези два фрейма и последва съдбата на Бари Хоукинс, който на свой ред допусна пълен обрат от Нийл Робъртсън.

Сблъсъкът на Хигинс с Робъртсън приключи при резултат 4:1, като в предпоследния фрейм шотландецът реализира и сенчъри брейк, за да направи финала на турнира в София още по-класен.

Рони О'Съливан от своя страна обеща да запише своя сенчъри брейк 700 в последния ден на PTC Bulgaria Open пред погледите на стотиците си фенове в зала Универсиада и милионите зрители на Eurosport в цял свят, но именно Хигинс не позволи това да се случи.

Сред играчите, елиминирани от Хигинс в хода на турнира, при това на телевизионната маса, бе и единственият ратифициран треньор по снукър в България Братислав Кръстев. Въпреки че не успя да спечели фрейм, Кръстев се представи повече от достойно и спечели уважението нe само на публиката, но и на самия Хигинс.

Българският майстор на щеката Георги Величков приключи участието си в турнира със същата загуба, но от Шон Мърфи, който впоследствие отпадна от Хигинс. Въпреки че не се изправи срещу играч от подобна величина, 28-годишният габровец Николай Влашев също постигна забележителен успех на втория Bulgaria Open турнир в София, като спечели квалификационния си мач срещу англичанина Гари Стийл и се класира за втори кръг.

Миналогодишният победител от турнира, Джъд Тръмп, изненадващо приключи борбата за защита на титлата си още на 8 юни, след като допусна поражение от не особено популярния Дейвид Гилбърт. Същото се случи с Греъм Дот и Стив Дейвис.

Въпреки че не вдигна титлата на PTC Bulgaria Open 2013 при първото си участие в турнира (целият сезон 2012/2013, с изключение на световното първенство в Шефийлд, бе пропуснат от него), Рони О'Съливан направи, меко казано, щастливи всички свои български фенове. Той показа солидна порция от най-добрата си игра, а и многократно изрази симпатиите си към България.

Участието на О'Съливан в турнира бе лична заслуга на председателя на Българската снукър федерация Олег Велинов, който се срещна с него дни след победата му на Световното първенство през май 2013 г.

Тук е мястото да се спомене, че повечето играчи от първата дивизия на световната ранглиста не пропуснаха да споменат отличната организация на PTC Bulgaria Open и удачния избор на ново място за провеждането му, а именно легендарната столична зала Универсиада.

Всичко това, плюс лавинообразно нарастващият интерес към спорта у нас и максималната посещаемост в залата гарантират бъдещите издания на турнира, което би трябвало да е известна утеха за всички, които не успяха да видят любимците си на живо.