Кратка история на светкавцата във фотография

Pinterest LinkedIn +

Началото на фотографията със светкавица

В най-ранните дни на фотографията е била достатъчна само слънчевата светлина. Светлината на свещите или фенерите просто не е била достатъчна за експониране на филма, освен ако не сте били готови да чакате изключително дълго време за резултати, които просто не са били толкова добри. Изкуственото осветление завладява света на фотографията през 1839 г., когато Л. Ибетсън използва първата изкуствена светлина за осветяване на снимка. Това е кислородно-водородната светлина, създадена с помощта на топка калциев карбонат, нагрята от пламък кислород.

Този метод на осветяване обикновено е наричан "светлина на лимеца". Интересно е, че оттук произлиза и изразът "в светлината на прожекторите", който използваме за описание на известни хора или хора, които са подложени на обществено внимание - защото тогава известните хора са били фотографирани с помощта на истински прожектори!

Проблемът с кислородно-водородната светлина е, че тя е била много силна и ярка. На портретите на хората често излизали ярко бели лица, защото осветлението е прекалено силно. Поради тази причина изобретателите продължават да работят със средството, като разработват нови начини за осигуряване на осветление за фотографията.

Появява се светкавицата на прах

Следващото голямо развитие започва през 1862 г. с разработването на светкавици, които използват прах от магнезиев и калиев хлорат. Тези светкавици са представлявали нещо повече от пръчка с платформа, която може да се използва за държане на калиевия хлорат и магнезия. Те се свързват директно към фотоапарата, като обикновено фотографът държи светкавицата нависоко, така че при задействане на затвора на фотоапарата да се задейства светкавицата.

Самата светкавица е изключително опасна. Тези светкавици могат да произвеждат по-контролирани светлинни изблици от оксиводородните лампи, но светлината се предизвиква от експлозията на материалите. Много фотографи са били ранени при опит да използват магнезиеви светкавици.

Все пак по онова време не е имало по-добри възможности, така че фотографите продължават да използват магнезиевите светкавици и през 1900 г. През цялото време изследователите продължават да подобряват технологията, като правят магнезиевите светкавици по-безопасни и работят върху други технологии за осветление.

Първите светкавични крушки

Първата светкавична крушка се появява на пазара едва през 1930 г. Тези крушки са създадени от Йоханес Остермайер и са били доста големи в сравнение с днешните светкавици - приблизително с размерите на типичната електрическа крушка, която бихте използвали в дома си. Първите крушки са били изработени с помощта на магнезиеви нишки и кислород, затворени в стъклена колба. Отново, те не са перфектно решение - понякога крушките се взривявали твърде рано, а понякога стъклото се взривявали - но определено са подобрение в сравнение с магнезиевите лампи.

Приблизително по същото време се усъвършенства синхронизацията, което значително улеснява фотографите да произвеждат светлина, когато е необходимо, по време на задействане на затвора, така че да се пропускат по-малко снимки.

През следващите 30 години технологията на крушките също се усъвършенства. Пластмасата заменя стъклото като обвивка за крушките, тъй като вероятността да се счупи при детонация е по-малка. В крайна сметка цирконият заменя магнезия, тъй като осигурява много по-силна светлина. Остава обаче един основен проблем - светкавиците могат да се използват само веднъж. Ако я детонирате, ще трябва да я смените.

Кубовете решават проблема с еднократната употреба

Емблематичната светкавица Kodak Flashcube - осветително устройство, за което почти всеки по-възрастен фотограф си спомня със смесени чувства, е следващата революция в осветителните технологии. Когато се появява на пазара през 60-те години на миналия век, това означава, че фотографите вече разполагат със светкавица, която може да се използва четири пъти вместо веднъж. Това елегантно малко устройство разполага с четири компактни крушки, така че след като използвате една, е необходимо само да завъртите куба и да използвате нова крушка.

Това кара други производители да създадат подобни устройства, като например General Electric Flipflash, разполагаща с до 10 крушки.

Съвременни светкавици

Въпреки че светкавиците Flipflash се налагат, през 60-те години на миналия век фотографите и изследователите работят по разработването на още една технология: Електронната светкавица. Това е устройство, работещо с батерии, което е било достъпно основно само за професионални фотографи, които са го ценели високо, тъй като премахва необходимостта от закупуване на скъпи крушки или кубове.

През следващото десетилетие са направени подобрения в дизайна на светкавиците, включително възможност за регулиране на количеството и качеството на осветлението. През 70-те години на ХХ век обществеността започва да се доверява на тази нова технология, а през 80-те години на ХХ век светкавиците тип крушка и куб се използват рядко в полза на електронните светкавици.

Днес все още разчитаме на тези електронни светкавици за осветление, особено когато сме мобилни и не можем да изнесем винаги студийни светкавици на терен. Технологията продължава да се усъвършенства, което ни дава по-голям контрол върху осветлението, но принципът е същият като при първите електронни светкавици, разработени през 60-те години на миналия век.

С усъвършенстването на технологиите се подобриха и нашите методи. Някога беше необходимо всяка светкавица да се свърже по някакъв начин с фотоапарата, но сега много (вероятно повечето) фотографи използват безжична технология за задействане на светкавиците си. Освен това разполагаме с повече инструменти за промяна на осветлението - чрез промяна на настройките на фотоапарата или светкавицата или чрез инструменти като чадъри и дифузьори.

Трудно е да се каже докъде ще стигнем. Някои казват, че светодиодните светкавици ще бъдат следващото голямо нещо, особено след като някои фотоапарати за смартфони разполагат с многоцветни светодиодни светкавици за постигане на по-естествен ефект. Без значение какво ще последва, изминахме дълъг път от дните, когато осветлението означаваше да рискувате живота си, за да създадете ярка експлозия.

Сподели.